Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Kladivo na politiky

26. 08. 2009 9:56:10
Všichni nadáváme na politiky, nadáváme na politiku, nadáváme na armádu úředníků, kteří vyzbrojeni zákony, předpisy a směrnicemi denně vstupují do našich životů, aby je svým "nesmíš" a "musíš" vedli po cestičkách shora nalinkovaných a vysokými zdmi lemovaných.
A to všechno za naše peníze! Den daňové svobody 13.6. Polopatě řečeno: v rámci své osmihodinové pracovní doby pracujeme takřka z poloviny (3:35 hod.) na stát a jenom ze zbylé poloviny (4:25 hod.) na sebe, na svoje peníze, na svoje životní potřeby. Takřka polovinu hodnot (tedy peněz), které během směny vytvoříme, svěřujeme do rukou politikům, aby s nimi mohli ke svému prospěchu různě čachrovat a aby uživili své úředníky, kteří nás musí udržet na uzdě.

Řekli byste: máme přeci demokracii, politiky můžeme při volbách vyměnit. Bohužel, není to tak jednoduché. Obě vedoucí politické strany se sice u moci občas střídají, každá z nich prosazuje ovládání společnosti jinými háčky a páčkami, jinými prostředky a metodami, ale v tom podstatném se neliší: všem jde o koryto, všem jde o to, aby mohli držet v ruce vodítka, kterými nás v tom státním pimprlovém divadle budou jako loutky vodit.

Když jsem řekl slovo "koryto", vůbec nechci mluvit o poslaneckých platech. Každý si snadno spočítá, že na tyto platy vydáme ročně přibližně 0.015% státního rozpočtu. Ne, o tuto částku mi určitě nejde. Poslanecký plat taky pro politika představuje spíše kapesné, nikoli hlavní zdroj peněz, o které v té hře jde ve skutečnosti. Ty podstatné peníze, o které se zde doopravdy a vážně hraje, to je ta polovina hodnot, které o které nás stát každý den obírá. Letos přibližně 1000 miliard, tedy přibližně 100 tis. na osobu včetně nemluvňat a důchodců. Tedy 400 tis. ročně pro čtyřčlennou rodinu. Peníze, o nichž se běžnému člověku může jenom zdát.

Jak to funguje? Pár příkladů spíše pro ilustraci, chci ukázat jenom principy.

- Chci stavět větrné elektrárny. Na to by mi normálně nikdo neskočil. Tak seženu někoho, kdo se zná s příslušným politikem. Politik prosadí, že se z těch peněz, které byly občanům zabaveny, budou větrníky dotovat. Dotace je schválena, já dostanu nějakých 100 milionů a s lobistou a politikem se o ně rozdělím. Právě jsme si my tři rozdělili část peněz vybraných od těch lidiček, kteří na ně věnovali polovinu své pracovní směny.

- Mám stavební firmu se specializací na zateplování. Jenže každý, kdo mohl, už zateplil a já nemám zakázky. Přes příslušné politiky tedy prosadím (zadarmo to nebude) dotace na zateplování. Ale pozor, nepotřebuju, aby se o ty dotace podělily všechny firmy podobného zaměření. Potřebuju, aby zůstaly pro mě a pár dalších vyvolených. Dotaci tedy přivážeme na autorizaci, tedy zateplení s dotací mohou provádět jenom ty firmy, kteří od strýčka úředníka dostanou (a taky zaplatí) příslušné razítko. Spokojeni jsou všichni: já, politici i strýček úředník.

- Ale peníze ze státního rozpočtu stále nestačí. Je třeba lidi přinutit, aby do mého systému přilili ještě další peníze, které jim zbyly. Proto zřídíme různé státní ústavy, agentury, granty, kam nainstalujeme naše strýčky, aby nám byli vděční. Vymyslíme směrnice, jak člověku ještě více znepříjemnit život, vymyslíme sankce. No a človíček rád přijde a přistrčí do systému nějaký ten úplatek, aby se sankcím vyhnul.

- Do Evropské unie posíláme 100 milionů Kč denně. Pravda, nějaká ta dotace přijde zase zpátky. Ale čím delší cesta od daňového poplatníka k našemu cílovému příjemci, tím víc našich kamarádů si přijde na své. Na každého něco zbyde. Tu nějaký poradce, tu nějaký autorizovaný projektant, tu nějaký úředník, který to musí schválit a "zastřešit".

- atd., atd., atd.

Mohl bych pokračovat o autosedačkách, autolékáričkách, státní technické kontrole vozidel. Myslíte, že to bylo vymyšleno pro vaši bezpečnost? Omyl! Jenom je třeba, aby peníze tekly správným směrem. Mohl bych pokračovat o úsporných žárovkách, které od září nahradí žárovky normální. Myslíte, že to je o ekologii? Omyl! Jenom je třeba, aby peníze tekly správným směrem. Mohl bych pokračovat různými hygienickými, stavebními a jinými normami, různými potřebnými povoleními, povinnou výbavou bicyklu, kvótami v zemědělství a mnoha dalšími státními buzeracemi.

Opravdu těžko ten problém zneužívání běžného člověka mašinérií byznys-politika-byrokracie nějak uchopit, nějak strukturovat.

- Dotace vyvoleným za peníze daňových poplatníků

- Směrování spotřeby (zákazy a pobídky) směrem k vyvoleným

- Regulace, které ničí konkurenceschopnost nevyvolených

- Předpisy, směrnice, kontrola a úplatky do rukou úředníků

Je to smutná situace. Lidé žijí své životy takřka jenom napůl. Druhou polovinu jimi vytvořených hodnot spotřebovává naše mašinerie byznys-politika-byrokracie. A je jedno, zda je u vlády jedna nebo druhá vedoucí politická strana. Je jedno, jestli uplatíme jednu část voličstva, aby nám náš systém ve volbách posvětila, třináctým důchodem, nebo druhou část voličstva jinými přísliby. Důležité je, aby byl systém zachován, abychom měli dostatek peněz, které protékají našima rukama a ze kterých nám za nehty zůstane dostatečná sumička. Důležité je, aby si na své přisli i naši kamarádi, kteří pak uklidí naše zisky z politické korupce, aby si na své přišla i naše armáda úředníků. Bez ní bychom náš úžasný systém těžko dokázali udržet pohromadě. Lidi musí držet hubu a krok.

Máme se obávat, že by nám tento systém mohl někdo v demokratických volbách rozbořit? Nevím. Ale radši si to posichrujeme! Schválíme Lisabonskou smlouvu. Kompetence přeneseme na nikým nevolenou a nikomu zodpovědnou Evropskou komisi. Pak ať si kdo chce, co chce, říká. Na rozhodování už vliv mít nebude, tak jako tak musí postupovat podle evropských směrnic, tak co? A nařídíme mu přes EU třeba i minimální daně, aby nám peníze od daňových poplatníků nevysychaly.

Je to smutná situace. Lze se z ní vůbec nějak vyhrabat? Lze ten gordický uzel nějak rozetnout? Ovšemže ano! Jenom je třeba k tomu najít notnou dávku odvahy. Je třeba koryto vylít a odmítnout do něj nadále sypat. Kde nic není, není co rozdělovat (rozkrádat). Kde nic není, nemohou se přiživovat a schovávat různí naši strýčkové. Jakmile jim zavřeme přívod vzduchu, brzy vyplavou na hladinu. Je třeba zrušit (nebo radikálně omezit) různé směrnice a nařízení. Úředník zahyne na úbytě. Pod všemi zmíněnými je třeba podříznout větve, na kterých se uhnízdili.

A člověk začne konečně Svobodně dýchat a jeho život se vrátí do jeho rukou.

Autor je lídrem královéhradecké kandidátky strany Svobodných a politický kamikaze.

článek převzal server svobodni.cz a nasehospoda.cz

Autor: Jan Šebelík | středa 26.8.2009 9:56 | karma článku: 27.44 | přečteno: 1639x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jiří Turner

Hrdý Budžes populista!

V té Neumannově básni, kterou zparodovala do názvu své knihy Irena Dousková, je dále deklarováno: “žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí”, což mi k Babišovi, hrdému na to, že je populista hájící 2,4 mil. lidí, moc nesedí.

25.3.2023 v 14:28 | Karma článku: 18.54 | Přečteno: 373 | Diskuse

Jana Martincová

Je opravdu známkování blbost?

Celý svůj dosavadní život se věnuji vzdělávání. Když mi na trhu chyběla kvalitní vzdělávací literatura pro posun rozvoje mého hyperaktivního syna, začala jsem vzdělávací publikace psát a vydávat sama.

25.3.2023 v 10:50 | Karma článku: 25.71 | Přečteno: 2113 | Diskuse

Jan Bartoň

Jenom Jurečkův trapas ? Pochybuji

Premiér Petr Fiala podržel ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku v úřadě, a ještě mu posvětil způsob, jakým odvolal ředitele Úřadu práce Viktora Najmona. Jurečkovo počínání odpovídá lidovecké praxi.

25.3.2023 v 9:00 | Karma článku: 42.60 | Přečteno: 3655 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (56)

Komise chce, aby se vadné zboží spíše opravovalo, než vyměňovalo. Členské státy se dohodly na urychlení dodávek munice pro Ukrajinu. Morawiecki v Heidelbergu zdůraznil nenahraditelnost národních států a odmítl federalizaci EU.

24.3.2023 v 15:30 | Karma článku: 9.91 | Přečteno: 93 | Diskuse

Martin Tuma

Cynicky o válce na Ukrajině

Válka už teď má jasného vítěze - Čínu. Vítejte ve světle reál politiky, kdy se pokusím sejmout ideové brýle zbožných přání z obou stran.

24.3.2023 v 9:48 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 536 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3627
Matematik, architekt a programátor softwarových systémů, taky lektor. Člen Republikového výboru Strany Svobodných občanů.

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...