Volební výkřiky (Díl 2.)

14. 05. 2010 8:01:00
Minule jsme si probrali zadlužování, byrokracii a korupci. Dneska si probereme další předvolevní výkřiky, které kolem sebe vidíme: Vytvoříme pracovní místa, Snížíme daně, Zajistíme sociální jistoty. Proč? Jak?

Na úvod musím alespoň stručně zopakovat svoje východiska pro hodnocení volebních výkřiků z dílu 1, jinak by myšlenkové návaznosti ztrácely smysl.

Mám svoje cíle a svoje představy. Od státu očekávám, že mi do toho mého života hlavně nebude mluvit. Že se nebude snažit, abych žil nějaký "jeho" život tak, jak mi to on nalinkuje, že mě nechá na pokoji. Že mi nebude určovat cestu, když já sám chci jednat svobodně, nebýt zvířetem ve stádě - Laissez Faire.

Nestačí proto, co mi kandidující strany nabízejí. Chci vědět také proč, jinak by z toho co, zbyly právě jenom ty výkřiky. Právě to proč je pro mě nejdůležitější. Říká, zda se moje cíle a předkládané programové cíle shodují. No a pak se teprve zamyslím, jak toho dosáhnout. Nestačí mi plané sliby. Chci vidět konkrétní návrhy, konkrétní čísla.

Jeden takový volební program jsem našel. Tak si ho probereme.

Co: Vytvoříme pracovní místa

Proč: Člověk bez práce nemůže realizovat svoje potřeby, nemůže být svobodným. Největším nepřítelem zaměstnanosti je stát. Není možné, aby stát vytvářel pracovní místa. Je třeba, aby stát přestal zaměstnanosti překážet. Největším nepřítelem zaměstnanosti je stát. Vysoké zdanění práce a dodatečné náklady zaměstnavatele vynucené Zákoníkem práce způsobují, že práce je příliš drahá. Co je drahé, po tom není poptávka. Proto není poptávka po pracovní síle.

Jak: Tzv. švarc systém by se měl stát běžným a legálním způsobem, jak dodat službu (práci), po které je poptávka. Je třeba, aby si zaměstnanec mohl se zaměstnavatelem svobodně smluvit podmínky práce bez ohledu na ustanovení Zákoníku práce. Není pravda, že by v takovém vztahu musel nutně být zaměstnanec bit. Zaměstnanec je nejvíc bit, když se z něj stane nezaměstnaný. Viz.

Souvislosti: Zvýšením zaměstnanosti dojde ke snížení výdajů státu ("omezíme zadlužování"). Společnost jako celek bude mít větší kupní sílu. Poroste ekonomika. Dojde ke zvýšení výběru daně – tedy bude možné daně dále snížit. Koneckonců, nejnižší nezaměstnanost nacházíme právě v zemích, které jsou na špičce v míře ekonomické svobody ("snížíme daně").

Co: Snížíme daně

Proč: Člověk za svoji práci dostává peníze. Je třeba mu je nechat v kapse, aby se mohl svobodně rozhodnout, za co je utratí. Člověk je tím méně svobodný, čím víc peněz mu z kapsy stát na daních vytáhne. Jistě, stát, aby mohl plnit svoje nutné funkce, nějaké peníze potřebuje. Je ale donebevolající, když stát na různé nesmysly utratí stejně peněz, než všichni pracující lidé na svoje potřeby dohromady, jak je to dneska.

Jak: Zrušit daň dědickou, darovací, z převodu nemovitostí, silniční. Zrušit daň z nemovitostí. Tyto daně mají malý výnos a velké administrativní náklady. Přesná čísla, jak výnos z těchto daní nahradit, jsou jasně řečena.

Především ale úplně zrušit celou daň z příjmu fyzických osob (4% HDP). Je to daň nejzkaženější, daň nejprolezlejší největším množstvím nesystémových a nespravedlivých úlev a výjimek. Výnosy z této daně lze nahradit. Přesná čísla jsou známa.

Souvislosti: Snížením administrativních nákladů na výběr daní se ušetří peníze ("omezíme zadlužování"), snížíme počet úředníků ("snížíme byrokracii"). Lidem zůstane v kapsách více peněz, podpoří růst ekonomiky, budou pracovní místa ("vytvoříme pracovní místa").

Co: Zajistíme sociální jistoty

Proč: Sociální jistota je dobrá věc. Člověk, který se musí bez přestání obávat o svoji existenci, nemůže být ve svých činech svobodný. Musíme být ale opatrní. Benjamin Franklin má pravdu: Kdo se vzdá svobody, aby získal jistotu, ztratí nakonec obojí.

Jak: Nesmí se to přehánět. Není možné přivazovat čápovi na záda padák, aby nespadnul s komína. Bránilo by mu to v letu.

Stávající systém je třeba od základu změnit. Je příliš nákladný. Spravuje ho spousta nákladných institucí. Sežere ohromné množství peněz, které by mohly zůstat v kapsách těch, kteří do systému platí nebo by se mohly dostat do kapes těch, kteří ze systému čerpají. Program zavádí jedinou sociální dávku, která všechny nahradí stávající dávky, vyplácené dle různých kritérií: negativní daň. Negativní daň je spravedlivá. Není důležité, z jakého důvodu se člověk do nouze dostal. Je důležité, aby byl v nouzi zajištěn.

Souvislosti: Snížením administrativních nákladů na výběr plateb a výplatu dávek ušetříme náklady ("omezíme zadlužování") i úředníky ("omezíme byrokracii").

Dokáže každá strana ke každému svému co takhle jasně říci svoje proč a jak? Má to každá strana takhle provázané v souvislostech?

Předvolebních výkřiků zbývá ještě dost: kvalitní zdravotní péče, reforma důchodů, vztah k EU a další.

Autor: Jan Šebelík | pátek 14.5.2010 8:01 | karma článku: 13.81 | přečteno: 951x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Prokazatelně lživý titulek o spotřebitelské náladě:

Titulek Seznam Zprávy: "Blbá nálada ustupuje, Češi se cítí ekonomicky nejlépe za tři a půl roku" znamená, že autor neumí napočítat do tří (let). Důkazem jeho lživosti jsou přitom informace přímo z článku.

29.3.2024 v 9:14 | Karma článku: 15.16 | Přečteno: 151 | Diskuse

Michal Sabó

Nechte nám Mrazíka! Proč Češi stále milují Rusko a staré časy?

Česká veřejnost je rozdělena na dvě poloviny. Jedna podporuje Ukrajinu, druhá si stojí za Ruskem. Co vede lidi k hájení tyranie?

29.3.2024 v 6:45 | Karma článku: 14.86 | Přečteno: 378 | Diskuse

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 14.05 | Přečteno: 375 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 246 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 29.95 | Přečteno: 666 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3628
Matematik, architekt a programátor softwarových systémů, taky lektor. Člen Republikového výboru Strany Svobodných občanů.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...