Volby 2010: ideje nebo jenom plané výkřiky? (Díl 1.)

11. 05. 2010 9:42:00
Probírám si ta předvolební hesla a sliby: omezíme zadlužování, omezíme byrokracii, zamezíme korupci, vytvoříme pracovní místa, snížíme daně, zajistíme sociální jistoty, kvalitní zdravotní péči, ... Kladu si otázku, zda pod těmito hesly jsou nějaké ideje, nějaký smysl, nebo zda to jsou pouze výkřiky pro získání voličů. Vyberu si podle těchto hesel stranu, kterou bych měl volit?

Abych mohl vybírat, musím si předem říci, jak si svůj život představuju, kam ho vlastně chci směřovat. Tedy nejen co od kandidujících stran chci, ale také proč to chci. Jinak by z toho co, zbyly právě jenom ty výkřiky. No a pak se teprve zamyslím, jak toho dosáhnout.

Odpovídám si tedy: chtěl bych si žít svůj vlastní obyčejný život. Člověk dostal do vínku dar svobodné volby, svobodné vůle. Není důležité, zda to je dar od boha, nebo zda k němu dospěl vývojem. V každém případě to, čím se lišíme od zvířat, je právě ta svoboda, ta svobodná vůle. My se na rozdíl od zvířat v každém okamžiku vědomě rozhodujeme, co právě udělat, jakou možnost zvolit.

Od státu proto očekávám, že mi do toho mého života hlavně nebude mluvit. Že se nebude snažit, abych žil nějaký "jeho" život tak, jak mi to nalinkuje, že mě nechá na pokoji. Že mi nebude určovat cestu, když já sám chci využít své šance být opravdu člověkem, tedy jednat svobodně, tedy nebýt zvířetem ve stádě. Někteří tomu říkají Laissez Faire. Hledal jsem a jeden takový program jsem našel. Podívejme se na něj, jestli na moje otázky dokáže odpovědět.

Tak si ta hesla proberme. Pro začátek alespoň tři, abychom se do toho nezamotali.

Co: Omezíme zadlužování

Proč: Nejen, že nedokážeme v daném okamžiku dluh splácet. Už to začíná vypadat, že nebudeme mít ani na splácení úroků. Letos za úroky dáme kolem 76 mld. Kč (asi 15 tis. na každého pracujícího člověka), aniž bychom přitom z dluhu splatili jedinou korunu. Je tedy málo zadlužování omezit, zadlužování je třeba okamžitě zastavit. Nutnost platit úroky nám sahá do kapsy a omezuje tak naši ekonomickou svobodu.

Jak: Zadlužování je třeba zastavit bez zvyšování daní. Každá daň navíc omezuje moji ekonomickou svobodu, které mám už tak málo. Zadlužování je třeba zastavit bez zvyšování daní. Jinak by lidi neměli dost kupní síly a podrazili bychom tak nohy ekonomice pomalu se vzpamatovávající z krize. Návod jsem našel zde. Zcela konkrétní opatření, konkrétní čísla.

Souvislosti: Úspory snižují objem peněz, který protéká státním rozpočtem. Zmenší se tak prostor pro korupci ("zamezíme korupci"). Úspory předpokládají rušení úřadů. Sníží se tak byrokracie ("omezíme byrokracii"). Přispějeme ke svobodě.

Co: Omezíme byrokracii

Proč: Úředník či úřad znamená vždycky nějaký předpis, nějakou směrnici, nějaké nařízení, nějakou regulaci. Úředník tak vždycky představuje zásah do individuální svobody člověka. Čím méně budeme člověka regulovat, tím méně úřadů a úředníků budeme potřebovat. Úředníci jsou škodliví.

Jak: Našel jsem odkaz, ve kterém je 47 úřadů ke zrušení. Jsou jasně pojmenovány, je napsáno kolik úředníků tam pracuje, čím se zabývají, jaké jsou přesně náklady. Je třeba k tomu přistoupit okamžitě a razantně. Další úřady se pak budou rušit spolu se změnami legislativy, která nesmí člověku příliš zužovat prostor pro svobodný život.

Souvislosti: Úřady a úředníci stojí spoustu peněz – ušetří se ("omezíme zadlužování"). Úředníci a byrokratické předpisy jsou jedním z hlavních zdrojů korupce. Zrušíme-li úřady, omezíme korupci ("omezíme byrokracii"). Přispějeme ke svobodě.

Co: Zamezíme korupci

Proč: Korupce je součástí a důsledkem byrokracie. Korupce je důsledkem příliš velkého množství peněz, které protékají veřejnými rozpočty a o jejichž určení úředníci rozhodují. Politická korupce je umožněna tehdy, pokud si stát přivlastní právo regulovat život lidí zákony, které přinesou profit subjektům, které umějí takové zákony prosadit (lobbing). Úředník za korupční peníze, vyměňuje naše peníze. Politik za korupční peníze vyměňuje naši svobodu.

Jak: Není možno vychovávat úředníky, aby byli poctivější. Je to marná práce, nikdy nebudou. Je třeba snížit daně, omezit množství peněz, které protékají státním rozpočtem. Zrušit legislativu, která zbytečně vstupuje lidem do života. Je třeba zrušit zbytečné úřady.

Souvislosti: Ušetříme peníze ("omezíme zadlužování"), omezíme byrokracii.

Dokáže každá strana ke každému svému co takhle jasně říci svoje proč a jak? Má to každá strana takhle provázané v souvislostech?

Tak to bychom měli tři témata, tři výkřiky. Příště budeme pokračovat, výkřiků zbývá ještě dost: vytvoříme pracovní místa, snížíme daně, zajistíme sociální jistoty, kvalitní zdravotní péči, reforma důchodů.

Autor: Jan Šebelík | úterý 11.5.2010 9:42 | karma článku: 17.83 | přečteno: 937x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jiří Žamboch

Prokazatelně lživý titulek o spotřebitelské náladě:

Titulek Seznam Zprávy: "Blbá nálada ustupuje, Češi se cítí ekonomicky nejlépe za tři a půl roku" znamená, že autor neumí napočítat do tří (let). Důkazem jeho lživosti jsou přitom informace přímo z článku.

29.3.2024 v 9:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Michal Sabó

Nechte nám Mrazíka! Proč Češi stále milují Rusko a staré časy?

Česká veřejnost je rozdělena na dvě poloviny. Jedna podporuje Ukrajinu, druhá si stojí za Ruskem. Co vede lidi k hájení tyranie?

29.3.2024 v 6:45 | Karma článku: 10.59 | Přečteno: 213 | Diskuse

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 13.47 | Přečteno: 357 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 14.68 | Přečteno: 241 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 29.86 | Přečteno: 662 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3628
Matematik, architekt a programátor softwarových systémů, taky lektor. Člen Republikového výboru Strany Svobodných občanů.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...